O wyprawie

Celem wyprawy było spłynięcie rzeki Colca, płynącej w Peru przez najgłębszy kanion na świecie. Od pierwszego jej przepłynięcia niewiele wypraw powtórzyło ten wyczyn. Colca płynie w najgłębszej szczelinie na ziemi i jej pokonanie jej wymaga bardzo sporego doświadczenia i umiejętności.

Po raz pierwszy Kanion Colci został przepłynięty podczas wyprawy kajakowej “Canoandes 79”, która w latach 1979 – 1982 eksplorowała rzeki w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Ten wyczyn został uhoronowany w 1984 roku wpisem do Księgi Guinnessa wraz ze zdjęciem na okładce. Amerykański magazyn “Paddler” w lipcu 2001 r. zaliczył to osiągnięcie do 10 najważniejszych wypraw wszechczasów eksplorujących rzeki.

Na temat wyprawy ukazały się setki artykułów i relacji w prasie na całym świecie, między innymi w National Geographic Magazine (kwiecień 1987, styczeń 1993), Outside(listopad 1986).

W roku 2000 uczestnikom wyprawy, Kapituła konkursu KOLOSY, polskiego odpowiednika Oskarów przyznawanych za wybitne osiągnięcia polskich podróżników, wręczyła Super KOLOSA. W konkursie na największe polskie osiągnięcia eksploracyjne XX wieku organizowanym przez portal internetowy Onet przepłynięcie Colci zdobyło II miejsce.

Wylot z Polski zaplanowano na początku czerwca do stolicy Peru Limy. Dwa pierwsze tygodnie przeznaczone są na aklimatyzację i sprawy organizacyjne (zgromadzenie całości sprzętu i żywności, dostarczenie nad rzekę, rozpływanie na dolnym odcinku, dotarcie na miejsce startu). Następne dwa tygodnie przewidziane zostało na przepłynięcie głównego odcinka od małej osady Canco do ujścia rzeki Andamayo. Dwa ostatnie tygodnie przeznaczamy między innymi na dotarcie do źródeł Amazonki

 

Zdjęcia z wyprawy

 

Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow