Nasz Klub AKTK „BYSTRZE” objął patronatem premierę filmu dokumentalnego Godspeed, Los Polacos! (Powodzenia, Polacy!), którego bohaterami jest siedmiu Bystrzaków – „Protoplastów” – wśród nich czterech członków The Explorers Club w Nowym Jorku i w Polsce – Andrzej Piętowski (kierownik wyprawy i kajakarz), Piotr Chmieliński – kajakarz,  Jurek Majcherczyk – kapitan pontonu, Jacek Bogucki – filmowiec, Zbigniew Bzdak – fotograf oraz dwóch  żeglarzy Stefan Danielski i Krzysztof Kraśniewski.

 Polska Akademicka Wyprawa Kajakowa na Górskie Rzeki obu Ameryk „Canoandes’79” przeszła do historii jako jedna z najdłuższych nie-żeglarskich wypraw  a zdobycie kanionu rzeki Colca w Peru, najgłębszego na ziemi wąwozu lądowego, uplasowało ją pośród 10ciu najważniejszych odkryć geograficznych XX wieku.  Młodzi kajakarze z Klubu „Bystrze” przy AGH w Krakowie przez dwa i pół roku penetrowali najdziksze i trudno dostępne rzeki począwszy od rezerwatu Indian Shoshoni w stanie Wyoming w USA do płynącej najdalej na południu rzeki Rio Gallegos w argentyńskiej Patagonii.  Przepłynęli 23 rzeki w tym 13 jako pierwsi zdobywcy.

 Film Godspeed! to wielopoziomowa narracja o przygodach i odkryciach Grupy Canoandes biegnąca równolegle z opowieścią o historii Polski w późnych latach 70tych, zdobywaniu sprzętu i pieniędzy na wyprawę a po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku – o transformacji wyprawy Canoandes w Komitet Pomocy dla Solidarności, na czele którego stanął Mario Vargas Llosa, późniejszy noblista. Zaangażowanie naszych kolegów w Peru w walkę na rzecz prześladowanych członków Solidarności, to nie tylko narażenie się na odwet komunistycznych bojówek w Limie. Akcje polityczne kosztowały ich utratą szansy na powrót do Polski przez długie 9 lat. Emigracja polityczna do USA, poszukiwanie dla siebie miejsca w obcym świecie, ich  sukcesy i porażki stanowią tło filmu młodego reżysera Adama Nawrota i producentki Soni Szczęsnej, dwojga Amerykanów urodzonych nad rzeką Hudson w New Jersey, którzy w tym filmie znaleźli odpowiedź na pytanie dlaczego ich rodzice musieli opuścić Polskę po 1981 roku.

W swoim zamyśle film został stworzony dla publiczności amerykańskiej i odniósł serię sukcesów na festiwalach filmowych w Kanadzie, USA, Chile i Peru a także w Polsce. Ostatnio na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju zdobył pierwszą nagrodę w kategorii filmów przygodowych i podróżniczych.

 W czwartek 28 go października 2021 o godzinie 20:00 odbędzie się premiera dokumentu Godspeed, Los Polacos! na wielkim ekranie w wybranych Multikinach. Jest on również dostępny na platformach internetowych.

 Akademicki Klub Turystyki Kajakowej „BYSTRZE” z nieukrywaną dumą zaprasza swoich Członków i Przyjaciół na to niezwykłe wydarzenie.

“Godspeed Los Polacos” w sieci kin Multikino – 28 października 2021
Please enter Google Username or ID to start!
Example: clip360net or 116819034451508671546
Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow